Semily: hádky vítězů

Semily: hádky vítězů

Waldorfskou školu v Semilech jsme nedávno navštívili v rámci rozhovoru s paní Alenou Zdražilovou. Nápomocný nám byl i ředitel Mgr. Ivan Semecký, kterého tento týden Rada města ze své funkce odvolala. Důvodem bylo nedodržování povinností, vyplývajících z opatření ministerstva zdravotnictví, konkrétně upuštění od plošného testování všech žáků a umožnění výuky ve třídách bez ochrany dýchacích cest.
Nechci přikrmovat diskuzi, zda bylo jeho odvolání správné, či nikoliv, popřípadě se šťourat v logice současných opatřeních. To už dělají mnozí. Rád bych otevřel úplně jinou diskuzi… nejsou všechny emoce a negativní nálady v rámci této kauzy přehnané až zbytečné? Diskuze se od hádky liší tím, že do ní vstupuje člověk, který je ochotný se otevřít i názoru svého oponenta. Pojďme to zkusit.
Optikou ředitele: Pan Semecký je pravděpodobně přesvědčený, že nastavená pravidla nejsou pro děti ani učitele správná. Nenastolil anarchii, nýbrž pravidla upravil a obeslal s nimi rodiče, mezi kterými má velkou podporu. Velmi inteligentní muž, kterým bezpochyby je, si musel být dobře vědom toho, že se hygienici o celou věc budou zajímat. Nepochybně si dokázal spočítat důsledky svého jednání. Argumenty věcně shrnul a troufám si říct, že se nejednalo o žádné radikální názory. Pouze udělal to, co pro děti a učitele považoval za nejlepší.
Jenomže…
Optikou Rady města: Dle Krajské hygienické stanice došlo k porušení zákona, škole hrozí vysoká pokuta, celá kauza je medializovaná… to je výchozí pozice Rady města Semily. Zkusme připustit, že v osobní rovině pravděpodobně i pár radních s názory pana Semeckého sympatizuje, nicméně z pozice své funkce musí hájit nejlepší zájmy města. Oni (ani hygiena) nejsou ,,rozhodčí“, který opatření vydává a validuje jejich smysl. Mohou pouze konstatovat jejich porušování a vyvozovat případné důsledky.
Co z toho vyplývá? Třecí plochou ,, znepřátelených táborů“ jsou ona opatření, která nikdo z nich nevymyslel a nemá šanci je ani měnit. Chování aktérů (p. Semecký, Rada města) bylo víceméně čitelné a konzistentní od začátku, výsledek tak nebyl překvapivý. Waldorfská škola měla ředitele, který byl ochotný se za zájmy svých žáků i zaměstnanců postavit, a zároveň si občané Semil nepřímo zvolili Radu města, která se nenechá ovlivnit veřejným míněním a odpovědně dělá svou práci. Gratuluji do Semil, tohle je super! V současné chvíli šly bohužel tyto skutečnosti proti sobě, ale troufám si říct, že to obě strany zvládly se ctí.
,,Zápas skončil… rozhodčí to podle mě pískal trochu na jednu stranu, ale obě mužstva hrála fantasticky. U takových utkání by pozápasová rvačka následovat neměla. Časem se třeba ukáže, že ten zmetek s píšťalkou v tom měl pěkný chaos, ale to ať si s ním řeší komise, případně fanoušci obou stran. Navzájem se kvůli němu hádat nebudeme, ne?“
FOTO: FB Waldorf Semily